A mlt szilnkjai kztt nem csak kedves emlkekre lel az ember, hanem hajdan fontosnak tartott, idvel mgis elhalvnyult kpkockkra is. Nem beszlve azokrl az esemnyekrl, amikor kivtelesen nem voltunk j idben j helyen. A Wan2 sszeszedte a 25 legfontosabb elfeledett koncertet. (Mindebbl ngy a BS-ben volt, ezeket citljuk ide. A szerk.)
Ki, Hol, Mikor?
Talking Heads, Budapest Sportcsarnok, 1982.
Mi trtnt?
Br a nyolcvanas vek elejn a vasfggny mg stabilan tartotta magt, azrt csodk mr akkor is trtntek. Az egyik pldul az volt, hogy az amerikai j hullm egyik legfontosabb zenekarnak szmt, David Byrne vezette (tovbbi szereplk: Chris Frantz, Tina Weymouth s Jerry Harrison) Talking Heads fellpett a BS-ben. Az eljtsz szerep a Tom Tom Clubra, Frantz s Weymouth hobbiegyttesre hrult. A Talking Heads akkor mr vilgszerte patins nvnek szmtott underground krkben, a zenekar ngy kivl lemezzel (Talking Heads: 77, More Songs About Buildings and Foods, Fear of Music, Remain in Light) a hta mgtt rkezett Budapestre. Aztn hazamentek s elksztettk a Speaking in Tongues albumot.
Kis szemtan
Br jmagam nem vettem rszt az esemnyen zsenge korom okn, gy kls szemtankra kell hagyatkoznom, akik egymsnak ellentmond vlemnyeket fogalmaztak meg: volt, aki szmra ez volt lete egyik legmeghatrozbb koncertje, mg msoknak csupn felejthet. Amiben viszont mindenki egyezik, hogy nagyon kevesen vettek rszt az esemnyen, elssorban is a fvrosi underground kpviseli, akik pedig inkbb Lou Reedre s Bowie-ra gerjedtek akkoriban. Msnap az egyik vezet napilapunk kultrrovatnak jsgr prominense „Langyos diszkzene a Budapest Sportcsarnokban” cmmel rt lesjt kritikt a Talking Heads afro elemekkel teletzdelt art rockjrl.
Szveg: Wgner Gbor
Ki, Hol, Mikor?
Chuck Berry, Budapest Sportcsarnok, 1984. mjus 4.
Mi trtnt?
A nagy Chuck akkortjt ismeretesen egyedl turnzott, s vi 80-100 fellpsre mindig helyi arcokat krt fel ksrnek, az mgis kedves trtnet, hogy az elalv basszere helyett nem ms, mint Pka Egon ugrott be a bg mg, aki egy nap alatt tanulta meg a slgereket. Egyiknk sem emlkszik, hogy mellnylt volna.
Kis szemtan
Charles Edward Anderson 58, n meg 13 voltam, amikor a csodaszp gitrral felszerelt bcsi elszkdcselt a Budapest Sportcsarnok slyos bord fggnye mgl. A szlinapomra kaptam a koncertjegyet, apukmk tovbbi ltvnyelemknt szrnyashajval hoztak fel Pestre, teht mr a szp emlk BS megpillantsa eltt rendesen ksz voltam. A csald egyetlen tagjnak sem tetszett Berry rzsaszn jelleg ingje, amely amgy is ttte egymst a piros Gibson ES-355-tel, ugyanakkor ktsgkvl harmonizlt az reg ezst (fogorvos anyukm szerint: arany) fogaival. A biztonsgos karzaton lve sokszor megbmulhattuk a legends bakkecske-mozdulatokat, s a 20-30 ve folyamatosan jtszott slgerek is rendben voltak. Leginkbb a Johnny B. Goode-ra emlkszem, de ht hetedikesknt tnyleg csak a ktelez anyagot ismertem a mr akkoriban teljes Berry-letmbl.
Szveg: Matusz Endre
Ki, Hol, Mikor?
Amanda Lear, Budapest Sportcsarnok, 1982. jnius
Mi trtnt?
Amanda kilpett a sznpadra s jradefinilta a klsgot a vrosban, holott akkor mr rg tl volt – egybknt is ktes rtk – zenei karrierje cscspontjn. A koncertet hatalmas hisztria elzte meg: Amanda egyike volt az elsknek, akik a BS-ben lptek fel. Piros-fehr-zld szalaggal a hajban lpett sznpadra; a kznsg csak kt slgert ismerte, az I am a photograph-ot, meg a Follow me-t, de – az akkori popzenei viszonyokhoz kpest – cscsprodukci lttn azonnal eljultak. A mvszn egybknt korntsem volt akkora sztr, mint azt sokan hittk: Nmetorszgon s Olaszorszgon kvl szinte sehol nem ismertk, de legalbbis a konzervatvabb krnykeken – ahol mg az sem teszi elfogadhatv a traszszexualitst, ha maga Salvador Dal az rtelmi szerzje – nem volt vllalhat rajongani rte.
Kis szemtan
Mr 36 ves volt, de nagyon durva ruhkban tolta s volt kt tncosa szado-mazo brcuccban, tokkal-vonval, szval nagyon profi volta.
Szveg: Kessel Krisztina
Ki, Hol, Mikor?
Manfred Mann’s Earth Band, Budapesti Sportcsarnok, 1983. prilis 6.,7., s 8.
Mi trtnt?
A nyolcvanas vek elejn a plaktok a filmek npszerstst szolgltk, s egyszer csak megjelentek a krton a kralak plaktok, amelyek Manfred Mannt s zenekart hirdettk; a zenekar fellpsre elvtelben azonnal elkeltek a jegyek, ezrt vgl sszesen hrmat rendeztek. Mivel nem volt MTV, csak a Pulzus cm msor, s mg ott sem jtszottak klfldi klippeket, az emberek csak a lemezbort alapjn tjkozdtak. Ennek ellenre dleltt tzkor mr tmegek tolongtak a kapuk eltt. Akkori mrce szerint a zenekar fellrta az sszes magyar rockzenekar teljestmnyt s j standardot teremtett. A hinyos zenei lmnyekkel rendelkez kznsg elszr halhatta lben a Blinded by the Light-ot (Bruce Springsteen), s a Mighty Quinn-t ( Bob Dylan), ugyanis tbbnyire msok mveit rtelmeztk jra prog-jazz-rock stlusban. Radsul iszonyan jl szlt, volt hozz petrda, vilgts, s az akkor mg tnyleg jdonsgszmba men vetts. A koncertek, melyek kzl az utols hrom rs volt, olyan jl sikerlt, hogy ksbb lemezen is kiadtk.
Kis szemtan
Furcsa volt, hogy eljttek, s ugyanazt jtszottk neknk, mint mondjuk Londonban s ettl minden magyar beszart. Nem tudtunk elremenni, mert a telthz valjban heringflinget jelentett. Csvesek, jampecok, punkok keveredtek az akkori harmincas rtelmisgi csaldos korosztllyal, mi pedig csak ott rockerkedtnk 14 vesen. Ez legalbb akkora dolog volt, mint aztn ’86-ban a Queen.
Szveg: Kessel Krisztina
|